Loading...
Ürünler2020-02-13T21:30:22+00:00

Ürün Gruplarımız

Ceviz çerez olarak tüketildiği gibi, pasta ve bisküvi sanayinde, parfüm sanayinde, reçel, helva yapımında, boya, tanen, plastik ve kauçuk endüstrisinde, yağ olarak, ilaç sanayinde, sucuk, samsa, pestil yapımında da tüketilmektedir. Ayrıca kerestesi son derece kıymetlidir.

Son yıllardaki araştırmalar sonucu kalp ve kolesterole bağlı sağlık problemleri olan kişilere cevizin tavsiye edilmesi cevizin önemini daha da artırmıştır.

Ceviz kabuklu ve kabuksuz olarak satışa sunulmaktadır. Soyulmuş ceviz, Kelebek, Çeyrek ve Kırık olarak değerlendirilmektedir.

Kaju ya da “Hint fıstığı” kalorisi yüksek bir besindir.

Kaju ağacı tropikal sıcaklığı sevdiği için Dünyada üretimini ve ticaretini yapan ülkeler birinci sırada Hindistan, ikinci sırada Brezilya’dır.

Kaju, bakır, magnezyum, triptofan ve fosfor kaynağıdır. Ayrıca çinko, selenyum, mangan, demir bakımından da zengindir. Kaju’nun içerdiği yağın yaklaşık 75’lik kısmı sağlığa faydalı olduğu bilinen doymamış yağ asitlerinden oluşur.

Kaju elmalarından çekirdekleri ayrılarak kabuk çıkartılıp kalan kısım kavrulmaktadır. Her kaju elmasından ancak bir adet kaju fıstığı üretilmektedir.

Kaju özel kutularda satışa sunulmaktadır.

Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Amerika’da kayalık dağlardan gelen uzun ömürlü bir bitkidir. Amerikan çay üzümlerine benzer meyveleri olan bir çalı bitkisidir. Aynı zamanda kızılcık meyve ailesi ile de ilgilidir.

Özellikleri ve familyası dikkate alındığında Türkçe’ye Yaban Mersini olarak çevrilebilecek olan Cranberries, uzmanlar tarafından uzun zamandır idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve diyare gibi çeşitli şikayetlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Yaban mersini güçlü bir antioksidan olarak da bilinir ve gözlerdeki ve vücudun başka kısımlarındaki hücreleri toksinlerden korumada da kullanılabilir. Özellikle katarakt ve gece zayıf görme dahil görme bozuklukları tedavisinde hızla popüler hale gelmiştir.

Badem taze meyve ve kuruyemiş olarak tüketilmektedir. Pasta, şekerleme ve tatlılarda yaygın olarak kullanılır. Türkiye’de içi bademli nikâh şekerleri yaptırmak ve şık ambalajlar içerisinde davetlilere dağıtmak da, özellikle büyük kentlerde yaygın bir gelenektir.

5 su, %9 protein, %54 yağ, %20 karbonhidrat ve %3 oranında külden oluşur. Ayrıca Ca, P, Fe, Na, K, Mg elementleri ve Thiamin, Ribofdavin, Niosin ve A vitamini bulunur.

Sinirleri güçlendirir. Göğüs hastalıklarını, Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Böbrek, idrar yolları ve cinsel organlardaki iltihapları iyileştirir. Kolesterolü düşürür. Kalp krizi riskini %50 azaltır.

Badem kabuklu ve kabuksuz olarak satışa sunulmaktadır

Bizimle İletişime Geçin